Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

SunShader 

Özel koşullarda hazırlanmış minimum %95 kaolin ve doğal mineraller içeren bir ürün olup, bitki koruyucudur. SunShader ilaç veya gübre değildir.

 

Son yıllarda, ozon tabakasının incelmesi, küresel ısınma ve kuraklık gibi nedenlerden dolayı güneş ışınlarından kaynaklı fiziksel stress koşulları meyve ve sebze yetiştiricliğinde oldukça fazla sorun yaratmaktadır. Bir çok meyve ve sebze türünde güneş yanığı zararı, önemli oranda ürün kaybına yol açmaktadır.

 

Günümüzde bu zararların oluşmasını engellemek için, kimyasallar yoğun olarak kullanılsa da, bunların çevre ve insan sağlığı açısından zararları giderek daha fazla tartışılmakta ve insanlar bütçeleri elverdiği oranlarda organik yöntemlerle yetişitirlien ürünleri daha fazla tercih eder duruma gelmektedirler.

KAOLİN TÜM DÜNYADA BU AMAÇLA EN FAZLA KULLANILAN MALZEMELERDEN BİRİDİR

Kaolin sahip olduğu kimyasal ve fiziksel özelliklere göre başta seramik ve kağıt olmak üzere boya, plastik, kauçuk, çimento, cam, camyünü, ilaç ve kozmetik sanayiinde farklı amaçlarla kullanılmaktadır. Kaolin kağıda ve aspirin gibi tabletlere beyazlık vermekte kullanılan, ışığı yansıtıcı özelliğe sahip, değişik işlemlerden geçirilmiş kil mineralidir. Bir çok ilaç ve diş macunu  kaolin içermekte olup, insan sağlığı açısından hiçbir zararı yoktur.

 

Yeryüzünü ısıtan güneş, görünebilir ve görünemeyen ışınlar yansıtır. Bunlardan gözle görülemeyen kızıl ötesi (infrared) ve morötesi (ultraviyole) ışınlar olarak  adlandırılan ışınlar bitkiler için ciddi bir stres nedenleridir.  Bu ışınların zararlı etkisi sonucu, yaprak ve meyvelerde güneş yanıkları oluşur. Bunun yanı sıra, günün yoğun güneş alan saatlerinde bitkideki fotosentez olayı yavaşlar ve  ışığın bu yavaşlatıcı etkisi bitki ve meyve gelişimi üzerinde ciddi denecek oranda olumsuz etkiye yol açar. Güneşin bu zararlı etkisinden dolayı yapraklarda sararmalar, meyve kabuğunda koyu renkte doku nekrozları (bozulma ve yaralanmalar) ve meyvelerde çatlaklar oluşur.

 

SunShader, içerdiği doğal kaolin kili ve diğer doğal minerallerle birlikte bu alandaki sorunlara karşı etkili bir bitki koruma ürünüdür.

 

SunShader Etki Mekanizması

1- Güneş Yanıklığını Önleme: 

Güneş yanıklığı güneşin zararlı ışıklarının neden olduğu ve meyve sebze yetiştiriciliğinde verim ve kalite kayıplarına yol açan fizyolojik bir bozukluktur. Yüksek sıcaklığa maruz kalan nar, elma, armut, üzüm, zeytin, antep fıstığı, ceviz, narenciye, turunçgiller vb. meyveler ile açık alanda yetiştirilen domates, biber, kavun, karpuz gibi sebze türlerinde meyve yüzeyinde yanıklıklar ve lekeler oluşmakta veya renk değişimi görülmektedir. Özellikle sulama olanaklarının kısıtlı olduğu kurak ve yarı kurak bölgelerde bu zarar çok daha belirgin şekilde görülmektedir. Çünkü bitkiler kritik seviyenin üzerindeki sıcaklıklarda aktivitelerini durdururlar ve fotosentezi azaltırlar. Bu durum meyve gelişiminde duraklamaya neden olmanın yanında, pazara sunulan ürün miktarında düşüş anlamına gelir.

Yüksek sıcaklık ve gün içerisindeki sıcaklıklarda dramatik değişimler meyve yanıklığında büyük bir etken olup, örneğin 45 °C ‘lik sıcaklığa sadece 1 saat maruz kalan elmanın meyvesinde yaralanmalar oluşur. Aynı etki 52 °C ‘lik sıcaklıkta 10 dakika içerisinde gerçekleşir. SunShader içeriğindeki kaolin, uygulandığı bitki yüzeyinde ince ve yansıtıcı bir film tabakası olutşurarak güneş ışınlarını yansıtır ve yaprak ve meyve üzerindeki sıcaklığın düşmesine neden olur. Değişik bölge ve iklim koşullarına göre bu düşüş miktarı 8  °C  ile 12  °C  arasında değişmektedir. Bu düşüş sonucu, bitkiler güneşin yakıcı etkilerinden korunur ve bitkinin gün içerisinde fotosentez yapma süresinde artış gerçekleşir.

 

Yapılan araştırmalar fotosentez yapma miktarında %35 – %40 oranında bir artış olduğunu göstermektedir.  Fotosentez yapma süresindeki artış meyve ve ürün kalitesini olumlu yönde etkilemektedir. Bunun sonucu ise, pazara sunulan meyve ve sebzenin kalitesinde belirgin bir artışın gerçekleşmesidir. Renk bozulmaları olmayan meyveler daha albenili bir görünüme sahiptir ve tüketiciler tarafından tercih edilirler.

Aşağıdaki resimde, SunShader uygulaması yapılmış ve yapılmamış bir zeytindeki güneş yanığı zararı farkı görülmektedir.

2- Zararlı Böceklerden Koruma: 

SunShader sadece güneş yanıklığını önlemekle kalmayıp, çeşitli böcek türü zararlıların bitkiye verdikleri zararları da önlemektedir. Bikti üzerine püskürtülen kaolin kili ince bir film tabakası oluşturarak bitkinin zararlılar tarafından tanınmasını güçleştirmekle kalmayıp, yansıtıcı beyaz tabaka zararlının bitki üzerine konma isteğini azaltır. Yine toz halindeki kaolin parçacıkları zararlı üzerinde tahriş edici ve itici bir etkiye sahiptir. Ayrıca, kaolinin oluşturmuş olduğu ince film tabakası bir çok zararlı tarafından aşılamayacak bir bariyer işlevi görür ve zararlı böcekler bitki dokularına erişemez. Kaolinin böceklere bir başka zararlı etkisi ise, kaolin tabakası sayesinde böceklerin bitki üzerine larva ve yumurtalarını bırakamamasıdır.

 

Kaolin direk olarak böceğin kendisini engellemese bile larva ve yumurtaları bırakmasını engelleyerek zararlı populasyonunun çoğalmasını engeller.  Özellikle meyve kabuğunu delerek meyve içine giren oyucu böceklere karşı bu etki beilrgindir. Bu yönüyleSunShader’ in etkisi doğal yetiştiricilik, çevre ve insan sağılığı açısından da çok önemli olup, çevreye herhangi bir toksik madde yayılmamakta ve SunShader kimyasal insektsitlere karşı bir alternatif oluşturmaktadır.

 

3- Hastalıklardan Koruma:

 SunShader’ in kendisi hastalık oluşturan mikroorganizma üzerinde doğrudan etkili değildir. Ancak yukarıda sözü edilen böcekleri uzaklaştırıcı etkisi nedeniyle bu böceklerin taşıdığı mikroorganizmaların bitkiye bulaşıklığının engellemesinde rol alır. Ayrıca bitkinin fotosentez süresini artırması sebebiyle bitkinin sistemik savunma mekanizmasının güçlendirilmesinde etkilidir.

SunShader Kullanım Alanları

Muz, Kivi, İncir, Narenciye, Zeytin, Trabzon hurması, Ceviz, Badem, Fındık, Kestane, Antep fıstığı, Kayısı, Kiraz, Erik, Nektarin  ve Üzümde güneş yanıklığı

 

Domates, Salatalık, Biber, Balkabağı, Kavun, Karpuz ve Enginarda  güneş yanıklığı

 

Ayrıca Kaolin kili Amerika’da aşağıdaki zararlıları engelleyici olarak kullanılmaktadır.

 

Armut: Yaprak biti, Meyve sineği Elma: Elma iç kurdu, Elma sineği, Japon kelebeği, Hortumlu böcek, Sürgün kesen böceği. Fındık: Kabuk kurdu. Narenciye:  Tripsler, Haziran böceği, Tomurcuk böceği, Cüce ağustos böceği, Yaprak bükenler, Gelin böcekleri. Zeytin: Meyve sineği.

Teknik Özellikler

SunShader içerisindeki kalsine kaolin, 1000 °C’de kontrollü ileri teknoloji ile ayrışma ve kalsinasyon işlemlerine tabi tutulmuş beyaz ve saf, ultra ince, mükemmel optik ve fiziksel özelliklere sahip, yüksek performanslı bir mineraldir.

Kimyasal Özellikler

SiO2 : %52 ± 0.5

 

Al2O3 : %45 ± 0.5

 

Fe2O3 : Max. %0.30

 

TiO2 : Max %1.5

Fiziksel Özellikler

Beyazlık (ISO 457) : %96 ± 1

 

Nem: Max. %0.5

 

pH: 6.7 – 8.0

 

<2 µm : %90

 

45 µm Üstü Sulu Elek Bakiyesi: Max. %0.01

 

Özgül Ağırlık: 2.7 gr/cm3

 

Kırılma İndisi: 1.62

 

Görünür Yoğunluk: 330 kg/m3 ± %10

 

Yağ Emme (g/100g): 45-55

Karışabilirlik ve Etkileşim

SunShader’in içeriğindeki tüm mineraller geniş pH ve sıcaklık aralıklarında başka maddelerle kimyasal etkileşime girmeyip, tavsiye etmesekte bir çok kimyasal ilaç ve yaprak gübresiyle karıştırılarak uygulanabilir. Ayrıca SunShader’in kendisi doğal bir mücadele aracı olup, biyolojik gübre ve pestisitler ile birlikte uygulanabilir. 

 

 Uygulama

SunShader aşağıdaki resimde görüldüğü gibi önce küçük bir kovada, suda homojen bir dağılım gösterecek şekilde karıştırılarak solüsyon hazırlanır

.

Daha sonra bu hazırlanan karışım, aşağıdaki tablodaki oranı sağlayacak şekilde, su dolu ilaçlama tankına aktarılır. Uygulama dozları, aşağıdaki tabloya göre düzenlenmelidir.

 

BİTKİ TÜRÜ KULLANIM ORANI KULLANIM ŞEKLİ
Muz, Kivi, İncir, Narenciye, Zeytin, Trabzon hurması, Üzüm 1. Doz : %3’lük süspansiyon (3 Kg/100 Lt)
2. Doz : %3’lük süspansiyon  (3 Kg/100 Lt)
İlk uygulama meyve tutumundan itibaren 10-15 gün sonra olmak üzere, hazırlanmış olan sulu çözelti yapraklar ve meyveler üzerinde ince beyaz bir film tabakası oluşana kadar püskürtülür. Havaların yağışlı gitmesi durumunda yıkanmadan kaynaklı kayıpları önlemek için uygulama tekrar edilmelidir.
Antep fıstığı, Ceviz, Badem, Fındık, Kestane 1. Doz : %3’lük süspansiyon (3 Kg/100 Lt)
2. Doz : %3’lük süspansiyon  (3 Kg/100 Lt)
İlk uygulama meyve tutumundan 10-15 gün sonra olmak üzere, hazırlanmış olan sulu çözelti yapraklar ve meyveler üzerinde ince beyaz bir film tabakası oluşana kadar püskürtülür. Havaların yağışlı gitmesi durumunda yıkanmadan kaynaklı kayıpları önlemek için uygulama tekrar edilmelidir.
Kayısı, Kiraz, Erik, Nektarin

1. Doz : %3’lük süspansiyon (3 Kg/100 Lt)
2. Doz : %3’lük süspansiyon  (3 Kg/100 Lt)

İlk uygulama hasattan en geç 10-15 gün sonra olmak üzere, hazırlanmış olan sulu çözelti yapraklar üzerinde ince beyaz bir film tabakası oluşana kadar püskürtülür. Havaların yağışlı gitmesi durumunda yıkanmadan kaynaklı kayıpları önlemek için uygulama tekrar edilmelidir.
Domates, Salatalık, Biber, Balkabağı, Kavun, Karpuz, Enginar 1. Doz : %3’lük süspansiyon (3 Kg/100 Lt)
2. Doz : %3’lük süspansiyon (3 Kg/100 Lt)
İlk uygulama meyve tutumundan 10-15 gün sonra olmak üzere, hazırlanmış olan sulu çözelti yapraklar ve meyveler üzerinde ince beyaz bir film tabakası oluşana kadar püskürtülür. Havaların yağışlı gitmesi durumunda yıkanmadan kaynaklı kayıpları önlemek için uygulama tekrar edilmelidir.

 

Uygulama sırasında maske ve gözlük kullanılmalıdır.

 

Kaolinin su kaynaklarına, çevreye, insan sağlığına ve diğer hayvanlara her hangi bir zararlı etkisi olmayıp kullanım sırasında ek önlemler gerektirmemektedir. Kullanılmış ambalaj malzemesi plastik geri dönüşümüne kazandırılmalıdır.

Saklama Koşulları

Rutubetsiz ve güneş almayan bir yerde saklayınız. Rutubetsiz ve serin bir ortamda uzun yıllar bozulmadan saklanabilir.

Uygulama Örnekleri

Aşağıdaki resimlerde uygulama yapılmış çeşitli ağaçlar görülmektedir.

 

Copyright © 2012 www.sun-shader.com
Web Tasarım: Mehmet SARICAN