Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Narenciyede Güneş Yanıklığı ve Kaolin Kili ve Uygulamaları

Narenciye çeşitlerinin birçoğu özellikle de erkenci çeşitler sıcaklık stresine oldukça duyarlıdır. Meteorolojik hava sıcaklığının 35°C’ leri aşması durumunda meyve yüzeyindeki sıcaklık 45°C-53°C dereceleri bulur.

Bu sıcaklık derecelerine erişilmesi durumunda, bitki fotosentezi yavaşlatır ve sıcaklık stresine girer. Eğer bitki bu türden sıcaklık değerleri ile çiçeklenme döneminde karışlaşırsa çiçeklerde ve yeni oluşan meyvelerde dökülme görülür, bitki daha az meyve tutar.

Meyve gelişiminin ileriki aşamalarında bu türden bir stresle karşılaşan bitki meyve gelişimini yavaşlatır veya tümden durdurur. Meyvelerin direk güneş ışığına maruz kalan bölümlerinde, gelişmenin erken evrelerinde yeşil kabuk üzerinde sarı veya açık yeşilimsi renk değişimleri oluşmaya başlar. Sıcaklık stresinin devam etmesi durumunda meyve kabuk dokusunda başlayan ölümler meyve üzerinde içe doğru çökük yaralanmalara ve kabuk üzerinde kahverengi lekelere yol açar. Sarı veya kahverengi kabuk dokusu doku ölümlerinden dolayı sertleşir ve meyve iç tarafında bu bölümler suyunu kaybeder.

Aşağıdaki resimlerde bazı narenciye türlerindeki güneş yanığı zararı görülmektedir.


Bazı türlerde güneş yanığı zararı kendini hemen göstermez. Belirtiler açık ve belirgin değildir. Erkenci bazı mandalina türlerinde, meyvenin altı dümdüz olur, yuvarlağa yakın görünüm basık bir hal alır ve meyvenin etli kısmında bozulmalar olur.

Bütün bu etkiler meyve kalitesinin düşmesine ve meyvenin pazar değerinde kayıplara yol açar. Yapılan hesaplamalar bu türden kayıpların mevsime bağlı olarak %30-40 ları bulduğunu ve tüccarın malı daha tarladayken almayıp, çürüğe ayırdığını göstermektedir.


Bu türden kayıpları önlemenin yolu meteorolojik raporların takip edilerek, gerekirse çiçeklenme dönemini de kapsayacak şekilde, kaolin kili bazlı beyaz renkli parçacıklı film tabakası uygulamasıdır. Özellikle yazın en sıcak günlerinde saat 11.00-16.00 arası meyve yüzey sıcaklığının en fazla arttığı zamanlardır. Birkaç mikron büyüklüğündeki beyaz parçacıkların her biri meyve yüzeyinde yansıtıcı bir işlev görür ve meyve yüzey sıcaklığını yaklaşık 4°C-8°C arasında düşürür. Böylelikle bitki sıcaklık stresine girmez ve elde edilen ürün daha kaliteli olur ve meyvenin pazar değeri yükselir.
 

Kaliforniya Üniversitesi Indio Cooperative Extension Servisi’nden Dean Hulsey’in mandalina ile ilgili yapmış olduğu çalışmada, Sun-Guard 90 kaolin kilinin meyve tutumunda %7’lik artış, daha büyük meyve oluşumu ve güneş yanığı zararında %30 düşme görüldüğü tespit edilmiştir.

Kaliforniya Üniversitesi Sulama Departmanı tarafından turunçgiller ile yapılan bir çalışmada, Sun-Guard 90 kaolin kili uygulamasının terlemeye karşı etkili olduğu ve terlemeyi (bitkinin su kaybını) %20-22 oranında azalttığı gözlemlenmiştir.

 

Hem maliyeti düşük hem de sıradan ilaçlama ekipmanları ile uygulanabilecek bu yöntem, ucuz ve etkili bir çözüm yöntemi olması yanında, tripsler, yaprak bitleri, yaprak büken türü zararlılarda da kaçırıcı ve uzaklaştırıcı bir işlev görüp bitkililerinize artı bir koruma sağlar.   Kaolin kiline uygulama sırasında organik silikon türü bir yayıcı yapıştırıcı eklenmesi kaolin kilinin kalıcılık ve koruyuculuğunu daha da artıracaktır.

Copyright © 2012 www.sun-shader.com
Web Tasarım: Mehmet SARICAN