Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Kavun ve Karpuzda Güneş Yanığı Zararı ve Kaolin Kili Uygulaması

Kavun ve karpuz genellikle yazları aşırı sıcak bölgelerde yetiştirildiği için, güneş yanıklığı zararının en çok görüldüğü bitkilerdendir. Sıcaklığın 35°C-37°C’leri aştığı durumlarda meyve üzerinde ciddi güneş yanıklığı zararı oluşur. Güneş ışınları meyvenin direk güneş ışığı alan bölümlerinde sıcaklık stresine bağlı olarak, çeşitli yaralanmalara ve lekelere neden olur. Çünkü hava sıcaklığı 35°C olduğu zaman meyve yüzeyindeki sıcaklık 45°C-53°C’ lere ulaşır.

Meyve yüzeyindeki sıcaklığın 40°C’ yi aşması kavun ve karpuz bitkisinde ciddi bir sıcaklık stresi oluşturur ve olgunlaşma aşamasındaki meyve yüzeyinde ise doku ölümlerinden kaynaklı beyaz ve gri renkli lekeler görülür. Özellikle koyu renkli çeşitler güneş yanıklığına daha duyarlıdır. Yüksek sıcaklık koşullarının devam etmesi durumunda, meyve yüzeyindeki beyaz ve gri lekeler giderek büyür ve açık veya koyu kahverengi renkli yaralara dönüşür. Meyvenin içi bozulmaya başlar.

Güneş yanıklığı zararı su stresi ile de birleşince meyvenin pazar değerini tümüyle kaybettiren çürümeler ortaya çıkar. Ayrıca güneş yanıklığı zararı sadece meyve ile sınırlı olmayıp yapraklarda kahverengi renkli kavrulmalar oluşur ve önlem alınmazsa bitki tamamen kaybedilebilir. Güneş yanıklığının oluşturduğu bu yaralar bakteriyel ve mantari hastalıklar içinde davetiye çıkarır. Birçok mantar bu yaralardan içeri girerek gelişmeye başlar ve zararın boyutları daha da artar.  

Kavun ve karpuzdaki güneş yanığı zararı yerine göre %40-%50’leri bulabilir.

Aşağıdaki resimlerde kavun ve karpuzdaki güneş yanıklığı zararının çeşitlleri görülmektedir.

kavun_ve_karpuzda_gunes_yanigi_zarari

Özelikle yazın en sıcak günlerinde saat 11.00-16.00 arası meyve yüzey sıcaklığının en fazla arttığı zamanlardır.

 

Bu yüzden kavun ve karpuz bahçelerinde güneş yanıklığı mücadelesinde, mevsime göre hava durumu iyi takip edilmeli ve güneş yanıklığı zararını artırıcı su stresinin önüne geçecek dikkatli bir sulama programı uygulanmalıdır.

 

Güneş yanıklığı zararına karşı önlem olarak, büyüme sezonunun daha ilk evrelerinde yapılacak kaolin kili uygulaması, bitki yüzeyinde ince beyaz bir film tabakası oluşturarak, meyve yüzey sıcaklığını düşürmenin yanında, yaprakların güneşten kavrulmasını da önler.

 

Bitkinin meyve ve yaprak yüzeyini kaplayan mikron büyüklüğündeki beyaz parçacıkların her biri yansıtıcı bir ayna gibi davranıp bitkilerinizi güneşin zararlı ışınlarından korur. Bu türden bir uygulama yapılmış meyve üzerinde meyve yüzey sıcaklığı yaklaşık 4°C - 8°C arası düşmektedir.

Hem maliyeti düşük hem de sıradan ilaçlama ekipmanları ile uygulanabilecek bu yöntem, ucuz ve etkili bir çözüm yöntemi olması yanında kavun sineği gibi bazı zararlılara karşıda kaçırıcı ve uzaklaştırıcı etkiye sahiptir.

Kaolin kili uygulanmış kavun ve karpuz meyvelerinde güneş yanıklığı zararı yaklaşık %20 oranında düşmektedir.

 

Aşağıdaki resimde SunShader marka kaolin kili uygulanmış karpuz resmi görülmektedir.

karpuz_kaolin_kili_uygulamasi

Kaolin kiline uygulama sırasında, organik silikon türü bir yayıcı yapıştırıcı eklenmesi, kaolin kilinin kalıcılığını ve koruyuculuğunu daha da artıracaktır.

 

Kaolin kili uygulanmış kavun ve karpuzlarda koruyuculuk, hasat sonrası taşıma sırasında veya soğuk hava deposundaki saklama sırasında da ortaya çıkmaktadır. Kaolin kili uygulanmış kavun ve karpuzlarda taşıma ve saklama sırasında oluşan kayıplar, uygulanmamış meyvelere oranla %3-5 daha az gerçekleşmektedir. Bu ise üreticiye artı gelir olarak yansımaktadır.

Copyright © 2012 www.sun-shader.com
Web Tasarım: Mehmet SARICAN