Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Domateste Güneş Yanıklığı ve Kaolin Kili Uygulaması

Domates güneşi seven bir bitki olmasına rağmen, sıcaklığın 35°C’leri aştığı durumlarda domates meyvesinde ciddi güneş yanıklığı zararı oluşur. Güneş ışınları meyvenin direk güneş ışığı alan bölümlerinde sıcaklık stresine bağlı olarak, çeşitli yaralanmalara ve lekelere neden olur. Çünkü hava sıcaklığı 35°C olduğu zaman meyve yüzeyindeki sıcaklık 45°C-53°C’ lere ulaşır.

Meyve yüzeyindeki sıcaklığın 40°C’ yi aşması domates bitkisinde ciddi bir sıcaklık stresi oluşturur ve çiçekler meyveye durmadan dökülmeye başlar. Olgunlaşma aşamasındaki meyve yüzeyinde ise doku ölümlerinden kaynaklı beyaz renkli lekeler görülür. Yüksek sıcaklık koşullarının devam etmesi durumunda, yanmanın derecesine bağlı olarak meyve sapına yakın bölümlerde meyve yüzeyinde çatlamalar oluşur. Meyve yüzeyindeki beyaz lekeler giderek büyür ve kahverengi ve siyah renkli içe çökük yaralara dönüşür.

Güneş yanıklığı zararı su stresi ile de birleşince meyvenin pazar değerini tümüyle kaybettiren çürümeler ve meyvede dökülmeler ortaya çıkar. Ayrıca güneş yanıklığı zararı sadece meyve ile sınırlı olmayıp yapraklarda kahverengi renkli kavrulmalar oluşur ve önlem alınmazsa bitki tamamen kaybedilebilir. Güneş yanıklığının oluşturduğu bu yaralar bakteriyel ve mantari hastalıklar içinde davetiye çıkarır. Birçok mantar bu yaralardan içeri girerek gelişmeye başlar ve zararın boyutları daha da artar.   

Domatesteki güneş yanığı zararı yerine göre %40-%50’leri bulabilir.

Aşağıdaki resimlerde domatesteki güneş yanıklığı zararının çeşitli dereceleri görülmektedir.

domateste_gunes_yanikligi_zarari_ornekleri

Özelikle yazın en sıcak günlerinde saat 11.00-16.00 arası meyve yüzey sıcaklığının en fazla arttığı zamanlardır.

Bu yüzden domates bitkisinde güneş yanıklığı mücadelesinde, mevsime göre hava durumu iyi takip edilmeli ve güneş yanıklığı zararını artırıcı su stresinin önüne geçecek dikkatli bir sulama programı uygulanmalıdır.

Güneş yanıklığı zararına karşı önlem olarak, büyüme sezonunun daha ilk evrelerinde yapılacak kaolin kili uygulaması, bitki yüzeyinde ince beyaz bir film tabakası oluşturarak, meyve yüzey sıcaklığını düşürmenin yanında, çiçek dökülmesini de önler.

Hem maliyeti düşük hem de sıradan ilaçlama ekipmanları ile uygulanabilecek bu yöntem, ucuz ve etkili bir çözüm yöntemi olması yanında bazı zararlılara karşıda kaçırıcı ve uzaklaştırıcı etkiye sahiptir. Bitki yüzeyini kaplayan mikron büyüklüğündeki beyaz parçacıkların her biri yansıtıcı bir ayna gibi davranıp bitkilerinizi güneşin zararlı ışınlarından korur. Bu türden bir uygulama yapılmış meyve üzerinde meyve yüzey sıcaklığı yaklaşık 4°C - 8°C arası düşmektedir.

Kaliforniya Üniversitesi Fresno Cooperative Extension Servisi’inden Don May’in domates ile ilgili yaptığı bir çalışmada, Sun-Guard 90 marka kaolin kili uygulanmış domateslerde %2 güneş yanıklığı, kaolin kili uygulanmamış domateslerde %12 güneş yanığı olduğu görülmüştür.

Aşağıdaki resimde Sun-Guard 90  marka kaolin kili uygulanmış domates resmi görülmektedir.

sun-guard_domates uygulama001

Kaolin kiline uygulama sırasında, organik silikon türü bir yayıcı yapıştırıcı eklenmesi, kaolin kilinin kalıcılığını ve koruyuculuğunu daha da artıracaktır.

Aşağıdaki resimde gelişmesinin erken evresinde kaolin kili uygulanmış domates bitkisi görülmektedir.

Kaolin kili uygulanmış domateslerde koruyuculuk, hasat sonrası taşıma sırasında veya soğuk hava deposundaki saklama sırasında da ortaya çıkmaktadır. Kaolin kili uygulanmış domateslerde soğuk hava deposunda saklama sırasında oluşan kayıplar, uygulanmamış meyvelere oranla %3-5 daha az gerçekleşmektedir. Bu ise üreticiye artı gelir olarak yansımaktadır.

 

Copyright © 2012 www.sun-shader.com
Web Tasarım: Mehmet SARICAN