Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

BioChar

Biochar, organik maddenin çok az oksijenle veya hiç oksijen olmaksızın yanması sonucu oluşan, aktifleştirilmiş karbon içeren bir toprak düzenleyicidir. Yüksek ısı ve basınç altında organik madde içerisindeki maddelerin bir kısmı su buharı ve gaz halinde ortamdan uzaklaştırılır ve geriye mikro gözenekli yapıda yoğun karbon içerikli biochar veya siyah karbon dediğimiz madde kalır.

 

 

 

 

 
Şekil – 1: BioChar’ın görünümü

Biochar’ın, toprak için öneminin keşfedilmesi, Amazon ormanlarının koyu renkli “terra preta” (kara toprak) topraklarından kaynaklanmaktadır. Araştırmacılar, terra preta toprağının normal toprağa oranla 2.7 kata kadar daha fazla organik karbon içerdiğini keşfetmiştir. Dünyanın birçok bölgesinde, çiftçiler bu olaydan esinlenerek biocharı toprak düzenleyici olarak kullanmaktadırlar.

 

 

 

 

 

 
Şekil -2: Biochar’ın öğütülmüş görünümü

Biochar, toprağa karıştırıldığında, bu gözenekli yapısı sayesinde hem toprağın su tutma kapasitesini artırıyor, hem de topraktaki mikroorganizma youğunluğunun artmasını sağlıyor. Üstelik aktif karbon içeriği nedeniyle, toprağın katyon değişim kapasitesini düzenliyor. Biochar’ın etkisi uzun sürelidir. On yıllar boyunca etkisini sürdürür.

 

 

 

 

 

 

 

 


Şekil – 3: Biochar’ın gözenekli yapısının elektron mikroskobunda görünümü.

Biochar leonardit, klinoptilolit gibi toprak düzenleyicidir. Tek başına gübre değildir. Ürün kullanımı sırasında herhangi bir gübre veya kompostla karıştırılarak kullanılmalıdır. Biochar’ı biohumus veya bir başka kompost ile karıştırarak kullanmanız önerilir.

 

Biochar’ın Etki Mekanizması

Gözenekli Yapı: Yüksek miktarda su ve hava tutma kapasitesi. Mikroorganizmalar için sürdürülebilir bir doğal yaşam ortamı, toprak iyileştirmesi için iyi bir materyal, kimyasal elementlerin adsorpsiyonu ve nem kontrolü.

 

Yüksek Alkali İçerik: Asidik toprakların nötr hale getirilmesi, toprağın kimyasal içeriğinin zenginleştirilmesi ve mikroorganizmaların çoğalmasına katkıda bulunur.

 

Şekil-4: Biochar kullanılan ve kullanılmayan alandaki mikroorganizma sayısının karşılaştırılması.

Organik Olmayan İçerik: Çürükçül mikroorganizmalar hariç, ototrofik ve simbiyotik mikroorganizmalar, nodozite (baklagiller) bakterileri, Frankia ve bazı mantar türleri ile azot fikse eden serbest bakterilerin çoğalmasını sağlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şekil-5: Biochar kullanılan ve kullanılmayan alandaki mikoriza mantarlarının gelişim yönünden karşılaştırılması.1- 1 birim biochar, 1 birim iyi yanmış hayvan gübresi veya 1 birim kompost ile karıştırılarak gübre olarak. Bu karışım ağaçların taç izdüşümüne yandaki resimde görüldüğü gibi 10-20 cm derine karıştırılarak verilebilir. Biochar’ın azot adsorblama özelliği sayesinde, azotlu gübrelerin biochar ile karıştırılarak verilmesi, azotlu gübrenin toprakta daha uzun süre kalmasını sağlar.

 

2- 1 birim biochar, 1 birim iyi yanmış hayvan gübresi veya kompost , 1 birim toprak karışımı yapılarak yeni fidan dikimlerinde köklendirici olarak.

 

3- 1 birim biochar, 1 birim hayvan gübresi veya 1 kg kompost karıştırılarak her türlü tohum ekiminde taban gübresi olarak.

 

Uygulama Dozları

 

Uygulama miktarları aşağıdaki tabloya göre düzenlenmelidir.

 

BİTKİ TÜRÜ KULLANIM ORANI KULLANIM ŞEKLİ
Biber, domates, fasulye, havuç, hıyar, kavun, karpuz, ıspanak, kabak, lahana patlıcan, patates, pırasa, pamuk, ayçiçeği, nohut, şekerpancarı, buğday, arpa, mercimek, susam 100 kg / dekar* Dikim öncesi toprak hazırlığı yapılrken toprağa karşıtırılarak verilir.
Antep fıstığı, bedem, ceviz, fındık, kestane, muz, kivi, incir, narenciye, zeytin, trabzon hurması, üzüm, kayısı, kiraz, erik, şeftali 1-5 kg / ağaç
(ağaç yaşına göre değişen miktarlarda)
Kışın az yağış alan yerlerde sonbaharda, yeterli yağış alan bölgelerde ilkbahar döneminde ağaçların taç iz düşümüne uygulanmalı ve toprağa karıştırılmalıdır.

* Biocharın topraktaki etkisi on yıllarca sürdürdüğü için beliritlien miktarlar yıllara bölünerek uygulanabilir.

Biochar çevreci bir üründür.

Biochar’ın tarım açısından sağladığı pek çok yararın yanında, çevre açısından bakıldığında, başka yararları da mevcuttur. Topraktan süzülen yeraltı sularının daha iyi temizlenmesini sağlar. Normal miktarlarda toprağa ilavesiyle N2O emisyonlarını %80’e kadar, metan emisyonlarını ise tamamen bastırdığı rapor edilmiştir ki bunlar atmosferde sera etkisi yapan gazlardır. (Lehmann – Bioenergy in the Black, supra note 3 at 384)

 

Not: Biochar satışı yapılan bir ürün olmayıp, sadece sizlere bu konuda bilgi vermek açısından hazırlanmıştır. Bu ürünü başka kaynaklardan temin edebilirsiniz.

 

Copyright © 2012 www.sun-shader.com
Web Tasarım: Mehmet SARICAN