Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Ayçiçeğinde Güneş Yanığı Zararı ve Kaolin Kili Uygulaması

Ayçiçeğinde en hassas dönem çiçeklenme öncesi tablaların oluşmaya başladığı evre ile süt oluşumu evresi arasıdır. Bu evrede oluşan, suya olan stres, verimde geri gelmeyecek kayıplar ortaya çıkarır. Özellikle suya duyulan bu ihtiyaç, çiçeklenme zamanında en üst seviyeye çıkar. Bu dönemlerde ortaya çıkabilecek yüksek sıcaklık ve yağış yokluğu ayçiçeğinde önemli verim kayıplarına yol açar.

 

Son yıllarda yüksek sıcaklıkla birlikte seyreden artan kuraklık bu dönemde ayçiçeğinde ciddi bir sıcaklık ve su stresine neden olmaktadır. Çiçeklenme ve süt oluşum evrelerinde sıcaklığın 30°C’yi aşması ayçiçeği üzerinde ciddi bir su ve sıcaklık stresi oluşturur. Çünkü meteorolojinin bildirdiği 30°C’lik hava sıcaklığı koşullarında bitki yüzeyindeki sıcaklık 10°C-15°C daha fazladır. Güneş ışınları bitkinin direk güneş ışığı alan bölümlerinde sıcaklık stresine bağlı olarak, çeşitli yaralanmalara ve lekelere neden olur. Yüksek sıcaklığın süreklilik göstermesi durumunda yapraklarda sararmalar ve kahverengi renkli kavrulmalar şeklinde güneş yanıklığı başlar.

Bitki yüzeyindeki sıcaklığın 40°C’ yi aşması ayçiçeği bitkisinde ciddi bir sıcaklık stresi oluşumuna neden olur. Tabla oluşumu yavaşlar, oluşan tablaların ebatları normalden küçük olur ve çekirdekler yeterince dolgun iç yapamaz.
Güneş yanıklığı zararı yaprakların sararması ve dökülmesine neden olduğu için fotosentez yavaşlar ve bitki yeterince beslenemez.  Sıcaklık ve su stresine karşı önlem alınmazsa bitki tamamen kaybedilebilir. Yerine ve koşullara göre bu zarar toplam ürünün %40-%50’sinin kaybedilmesine neden olabilir.

Aşağıdaki resimlerde ayçiçeğindeki güneş yanıklığı zararının çeşitli dereceleri görülmektedir.

ayciceginde_gunes_yanikligi_zarari

Özelikle yazın en sıcak günlerinde saat 11.00-16.00 arası bitki yüzey sıcaklığının en fazla arttığı zamanlardır.

 

Ayçiçeği tarımı yapılan alanların büyük çoğunluğunda sulama olanakları çok kısıtlı olduğu için, güneş yanıklığı zararına karşı önlem olarak, büyüme sezonunun daha ilk evrelerinde yapılacak kaolin kili uygulaması, bitki yüzeyinde ince beyaz bir film tabakası oluşturarak, bitki yüzey sıcaklığını düşürmenin yanında, terlemeyi azaltarak su stresini de önler.

Hem maliyeti düşük hem de sıradan ilaçlama ekipmanları ile uygulanabilecek bu yöntemde, bitki yüzeyini kaplayan mikron büyüklüğündeki beyaz parçacıkların her biri, yansıtıcı bir ayna gibi davranıp bitkilerinizi güneşin zararlı ışınlarından korur. Bu türden bir uygulama yapılmış bitkide yüzey sıcaklığı yaklaşık 4°C - 8°C arası düşmektedir.

Aşağıdaki resimde SunShader  marka kaolin kili uygulanmış ayçiçeği resmi görülmektedir.

kaolin_kili_uygulamasi_yapilmis_aycicegi

2011 yılı Haziran ayında, Tekirdağ İli, Muratlı İlçesi, Ballı Hoca Köyü’nde yapılan bir çalışmada, ayçiçeği boyu 30-40 cm civarında iken SunShader kaolin kili uygulaması yapılmış olup, daha önce dekara 180 kg ayçiçeği alınan bir tarlada dekara 220 kg ayçiçeği alınmıştır. Aşağıda bu uygulamaya ait bir fotoğraf görülmektedir.

kaolin_kili_uygulamasi_yapilan_aycicegi_tarlasi

Kaolin kiline uygulama sırasında, organik silikon türü bir yayıcı yapıştırıcı eklenmesi, kaolin kilinin kalıcılığını ve koruyuculuğunu daha da artıracaktır.

Copyright © 2012 www.sun-shader.com
Web Tasarım: Mehmet SARICAN