Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Armutta Güneş Yanıklığı ve Kaolin Kili Uygulaması

Güneş ışınları armudun direk güneş ışığı alan bölümlerinde sıcaklık stresine bağlı olarak, çeşitli yaralanmalara ve lekelere neden olur.
Meteoroloji raporları tarafından bize bildirilen sıcaklık değerleri gölgedeki sıcaklık değerleridir. Oysa “meyvenin direk güneş ışığı alan bölümünde sıcaklık meteorolojinin bize verdiği değerlerden 10°C-18°C daha fazladır.” (Schrader ve arkadaşları, 2003)

Armutta sıcaklık stresine bağlı güneş yanıklığı zararı, meteoroloji tarafından bildirilen 30°C’nin aşılması durumunda gerçekleşir. Bu durumda meyve yüzey sıcaklığı yaklaşık 40°C-48°C derece civarındadır.

Tıpkı insanlarda olduğu gibi bitkilerde de yeni iklim koşullarına kendilerini uyarlama yetenekleri vardır. Armut meyvesinde antioksidanlar ve sıcaklık koruma proteinlerinin varlığı meyvenin kendini yüksek sıcaklığa uyarlamasında yardımcı olur. Eğer meyve mevsimin erken evrelerinde yüksek sıcaklığa maruz kalırsa ileriki dönemlerdeki sıcaklığa daha toleranslı olabilir.

Ultraviyole ışınlarına ve yüksek sıcaklığa maruz kalan meyvede anti oksidanlar ve sıcaklıktan koruyan proteinler 3 gün sonrasında en yüksek seviyeye çıkar. Aniden bastıran sıcaklar, meyvenin gerekli önlemi alamadan yaralanmasına ve kabuk üzerinde lekelere neden olur.

 

Armutta sıcaklık stresi kaynaklı bu güneş yanıklığı zararı armudun pazar değerini düşürmektedir. Bazı armut türlerinde pazar değerini düşüren, sarı veya açık kahverengi hatta kırmızıya çalan renklenmeler meyvenin direk güneş ışınlarına maruz kalan bölümlerinde oluşur. Yüksek sıcaklıkların devam etmesi durumunda meyve üzerinde koyu kahverengi ve siyaha yakın renklerde yaralanmalar oluşur.

 

Aşağıdaki resimde armut meyvesinde güneş yanığı zararı görülmektedir.

armut_gunes_yanigi_zarari

Özelikle yazın en sıcak günlerinde saat 11.00-16.00 arası meyve yüzey sıcaklığının en fazla arttığı zamanlardır.

Bu yüzden armut bahçelerinde güneş yanıklığı mücadelesinde, mevsime göre hava durumu iyi takip edilmeli ve güneş yanıklığı zararını artırıcı su stresinin önüne geçecek dikkatli bir sulama programı uygulanmalıdır.

Güneş yanıklığı zararına karşı önlem olarak, büyüme sezonunun daha ilk evrelerinde meyveler daha ceviz büyüklüğünde iken, yapılacak kaolin kili uygulaması, bitki yüzeyinde ince beyaz bir film tabakası oluşturarak, meyve yüzey sıcaklığını düşürmenin yanında, sıcaklık stresi kaynaklı zararları önler.

Hem maliyeti düşük hem de sıradan ilaçlama ekipmanları ile uygulanabilecek bu yöntem, ucuz ve etkili bir çözüm yöntemi olması yanında bazı zararlılara karşı, kaçırıcı ve uzaklaştırıcı bir etkiye de sahiptir. Bitki yüzeyini kaplayan mikron büyüklüğündeki beyaz parçacıkların her biri yansıtıcı bir ayna gibi davranıp bitkilerinizi güneşin zararlı ışınlarından korur. Bu türden bir uygulama yapılmış meyve üzerinde meyve yüzey sıcaklığı yaklaşık 4°C - 8°C arası düşmektedir. Kaolin kili uygulanmış ağaçlarda %20-30 oranında daha iri ve daha albenili ürün elde edilir.

Aşağıdaki resimde kaolin kili uygulanmış armut ağacı resmi görülmektedir.

kaolin_kili_uygulanmis_armut_agaci 

Kaolin kiline organik silikon türü bir yayıcı yapıştırıcı eklenmesi kaolin kilinin kalıcılığını ve koruyuculuğunu daha da artıracaktır.

 

Ayrıca kaolin kili veya inert tozlar uygulandıkları meyve üzerinde, yaprak biti, meyve sineği gibi zararlılar içinde kaçırıcı ve uzaklaştırıcı etkisiyle çok yönlü bir koruma sağlamaktadır. Bu yüzden kaolin kili, güneş yanıklığı ve zararlılara karşı ucuz ve kolay uygulanabilir bir mücadele aracıdır.

 

Kaolin kili uygulanmış armutlarda koruyuculuk, hasat sonrası soğuk hava deposundaki saklama sırasında da ortaya çıkmaktadır. Kaolin kili uygulanmış armutlarda soğuk hava deposunda saklama sırasında oluşan kayıplar, uygulanmamış meyvelere oranla %3-5 daha az gerçekleşmektedir.

Copyright © 2012 www.sun-shader.com
Web Tasarım: Mehmet SARICAN