Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Antep Fıstığında Güneş Yanıklığı ve Kaolin Kili Uygulaması

Özellikle öğleden sonraki en sıcak saatler olmak üzere günün büyük bölümünde, antep fıstığı meyvesinin direk güneş ışığı alan bölümlerinde, yüksek sıcaklıktan dolayı güneş yanıklığı oluşur. Sıcaklığın 35°C’leri aştığı durumlarda meyvede ciddi güneş yanıklığı zararı oluşur. Güneş ışınları meyvenin direk güneş ışığı alan bölümlerinde sıcaklık stresine bağlı olarak, çeşitli lekelere, çürümelere ve kurumalara neden olur. Çünkü hava sıcaklığı 35°C olduğu zaman meyve yüzeyindeki sıcaklık 45°C-53°C’ lere ulaşır.

Antep fıstığı meyvesi üzerindeki güneş yanıklığı kendisini önce kabuk üzerindeki  kanverengiye çalan lekelenmeler şeklinde kendini gösterir.  Sıcaklıkların sürekli yüksek seyretmesi durumunda, bu lekeler zamanla içe doğru yayılır, meyve olgunlaşma evresinin aşamalarına bağlı olarak, salkımlar tümden kurur,  meyvede iç oluşumu gerçekleşmez  ya da meyvenin pazar değerini düşüren buruşuk iç oluşumu gözlenir.  

Antep fıstığı bitkisindeki güneş yanıklığı zararı sadece meyve ile sınırlı olmayıp, sıcaklık stresinin su stresi ile de birleşmesi durumunda yapraklarda da bronz ve kahverengi renkli lekeler oluşmaya başlar ve yapraklarda kavruk bir görünüm gözlemlenir.

Güneş yanıklığının oluşturduğu bu yaralar bakteriyel ve mantari hastalıklar içinde davetiye çıkarır. Birçok mantar bu yaralardan içeri girerek gelişmeye başlar ve zararın boyutları daha da artar. Antep fıstığındaki güneş yanığı zararı yetiştirilen bölge ve hava koşulları durumuna bağlı olarak  %30-%40’ları bulabilir.

Aşağıdaki resimde güneş yanıkılığının çeşitli zararları görülmektedir.

antep_fistiginda_gunes_yanikligi
 
Özelikle yazın en sıcak günlerinde saat 11.00-16.00 arası meyve yüzey sıcaklığının en fazla arttığı zamanlardır. Bu yüzden antep fıstığı bitkisinde güneş yanıklığı mücadelesinde, mevsime göre hava durumu iyi takip edilmeli ve güneş yanıklığı zararını artıran aşırı budamadan kaçınılmalı ve mümkünse sulama yapılmalıdır.

Güneş yanıklığı zararına karşı önlem olarak, büyüme sezonunun daha ilk evrelerinde meyveler daha mercimek büyüklüğünde iken, yapılacak kaolin kili uygulaması, bitki yüzeyinde ince beyaz bir film tabakası oluşturarak, meyve yüzey sıcaklığını düşürmenin yanında, aniden bastıran sıcakların neden olabileceği meyve dökülmesini de önler.

 

Hem maliyeti düşük hem de sıradan ilaçlama ekipmanları ile uygulanabilecek bu yöntem, ucuz ve etkili bir çözüm yöntemi olması yanında bazı zararlılara karşıda kaçırıcı ve uzaklaştırıcı etkiye sahiptir. Bitki yüzeyini kaplayan mikron büyüklüğündeki beyaz parçacıkların her biri yansıtıcı bir ayna gibi davranıp bitkilerinizi güneşin zararlı ışınlarından korur.

 

Bu türden bir uygulama yapılmış meyve üzerinde meyve yüzey sıcaklığı yaklaşık 4°C - 8°C arası düşmektedir. Kaolin kili uygulanmış ağaçlarda %20-30 oranında daha iri meyve elde edilir, antep fıstığının meyve iç kalitesi yükselir ve daha dolgun iç elde edilir.

Aşağıdaki SunShader  marka kaolin kili uygulanmış antep fıstığı resimleri görülmektedir.

antep_fistiginda_sunshader_kaolin_kili_uygulamasi_1

antep_fistiginda_sunshader_kaolin_kili_uygulamasi_2

Kaolin kiline uygulama sırasında, organik silikon türü bir yayıcı yapıştırıcı eklenmesi, kaolin kilinin kalıcılığını ve koruyuculuğunu daha da artıracaktır.

 

Kaolin kilinin koruyuculuğu sadece güneşin kavurucu ve yakıcı etkisiyle sınırlı olmayıp, antep fıstığı iç kurdu (Megastigmus pistaciae) türünden zararlıların verdiği zararlar kaolin kili sayesinde önemli oranda düşmektedir. Kaolinin kili bu türden zararlılara kaçırıcı ve uzaklaştırıcı etkide bulunarak bunların meyve üzerine yumurta bırakmasını engellemektedir.

Copyright © 2012 www.sun-shader.com
Web Tasarım: Mehmet SARICAN